Anglická kvalita od roku 1994
Komplexní pěče o jízdní kola a motocykly
Při objednávce nad 3 000 Kč doprava zdarma

Jak na Bike Protect a Silicon Shine?

23. 4. 2018 Poradna

Mnoho dotazů, které směřují k používání Muc-Off produktů, směřuje na použití Bike Protectu a Silicon Shinu. Považujeme to za celkem logické, neboť použití obou produktů má stejný cíl. Tím je vytvořit ochrannou vrstvu, která bude ošetřené partie chránit před vodou, UV zářením a všude přítomnými nečistotami a ještě jim (v případě Silicon Shinu) dodá potřebný lesk. Sekundárně tedy aplikace těchto produktů přispívá k následné rychlejší a levnější údržbě a ke zlepšení některých funkčních prvků jízdních kolo či motocyklů, jako jsou například jsou přední vidlice

Jak tedy na Bike Protect a Slicon Shine?

Právě jste opláchli váš stroj tak, že na jeho povrchu i v zákoutích motoru nebo kabeláže již zůstávají pouze kapky čisté vody? Potom nastal ten správný čas pro Muc-Off Bike Protect nebo Muc-Off Silicon Shine. Na nic nečekejte a pusťte se do díla.

Co, že je tam voda?

Nevadí. Nic nesušte nebo zdlouhavě nečekejte až voda zmizí. S Bike Protectem i Silicon Shinem můžete pracovat plynule, protože oba přípravky se na vodu přímo těší.

Nejdříve se podívejme, v čem jsou oba přípravky stejné, abychom se v dalším části mohli soustředit na odlišnosti, jejichž znalost podstatně ovlivňuje dosažení požadovaného účinku.

Jak jsme již naznačili v úvodu, jsou oba produkty určeny k vytěsnění vody a vlhkosti ze špatně přístupných míst, které nejsme schopni mechanicky nebo jiným způsobem vysušit a i krátkodobější přítomnost vlhkosti v těchto místech je nežádoucí.
Muc-Off Silicon Shine vodu, při reakci s ní, doslova hrudkovatí, jako když se kapky vody dostanou na rozpálená kamna.

Shodný nebo možná lépe velice podobný je také výsledný efekt- vytvoření ochranné vrstvy zamezující ulpívání nečistot přímo do povrchu materiálu, předcházení povrchové korozi a rychlost, efektivnost, snadnost každého následného mytí.
Oba přípravky lze bezpečně použít na všechny běžné materiály (karbon, kov,plast,chrom,guma), aniž by s nimi negativně reagovaly a měnily jejich vlastnosti. V neposlední řadě oba výrobky spojuje jednoduchá aplikace.

Na odlišnosti se podívejme „očima“ Muc-Off Silicon Shinu. Již název napovídá, že jeho základ tvoří anorganicko-organický polymer (silikon), jehož významnými vlastnostmi jsou odolnost vůči UV záření, vodo odpudivost, paropropustnost a odolnost proti povětrnostním podmínkám obecně, tedy vlastnosti vítané při ochraně každého stroje.

Jeho aplikaci provádíme stejně jednoduše jako Muc-Off Bike Protectu pomocí aerosolu. Zatím co však Bike Protect funguje na principu vytvoření suché separace (teflonové vrstvy) a je tedy potřebné počítat s několika hodinami k jejímu vytvoření, jinak při jízdě nachytáte na ošetřené části vše, co se okolo vás jen mihne, po aplikaci Silikon Shinu můžete vyrazit okamžitě.
Stačí ho nechat 30 sekund působit a co je důležité, poté rozleštit! Pokud tak neučiníte, jste na tom stejně, jako když vyjedete okamžitě po aplikaci Bike Protectu, který zase jen obtížně rozleštíte. Určitou nepříjemnou vlastní silikonu je jeho tepelná stálost. Ta je standardně 180°C. Proto Silicon Shine nelze aplikovat na partie, které se tepelně zahřívají (výfuk, blok motoru). Při překročení uvedené teploty by mohlo dojít k zapečení do struktury povrchového materiálu chráněných částí.
Shora uvedené je také důvodem, proč je aplikace Silicon Shinu doporučována spíše na plastové, lakované, gumové i kovové dobře dostupné části a Bike Protect na kovové, zpravidla podvozkové a špatně dostupné části u motocyklu a drobné nebo členité části u jízdních kol, které nelze leštit.